Rezervasyon ve Danışma: +90 (368) 287 60 30 AlmancaİngilizceTürkçe

Hakkımızda

Karadeniz’in oldukça düzgün olan kıyıları, Sinop yarımadası gibi önemli burunların meydana getirdiği çıkıntılarla farklılaşmaktadır. Sinop yarımadası, aynı zamanda Türkiye’nin en kuzey ucunu da oluşturan İnceburun ile yarımadanın kuzeydoğusunda Sinop Şehir Merkezinin yer aldığı Boztepe (ada) olmak üzere iki uzantıdan (Yarımadadan) oluşmaktadır. Hamsilos Tabiat Parkı bu uzantılardan inceburun uzantısında yer almaktadır.

Hamsilos Tabiat Parkı ;  Parka adını veren denizin bir nehir gibi kara içine girdiği  ria tipi kıyı oluşumunun en güzel örneklerinden biri olan Hamsilos Koyu (Hamsaroz) ile Akliman Koyu gibi eşsiz güzellikteki doğal limanı, bataklık-kum-deniz ve ormanlık alanları ile zengin biyoçeşitliliği bir arada barındıran doğa harikası bir alan olup Sinop il merkezine uzaklığı 12  km dir. Sinop havalimanına 3 km mesafededir.

Karadeniz' in incisi Sinopun en güzel mekanlarından biri olan Hamsilos Akliman bölgesinde yılın dört mevsiminde doğa bir başka güzeldir. Aynı zamanda Hamsilos Tabiat Parkı, Türkiye'nin 22. Tabiat Parkı olup, Sinop'un da en özel alanlarından biridir. Sinop’un diğer cazibe merkezlerinden olan İnceburun ve Sarıkum Gölü dışında şehre gelen ziyaretçilerin en az %85'inin mutlaka uğradığı bir alandır. Oksijen yoğunluğu açısından bakıldığında ülke genelinde birinci sıralarda değerlendirilmektedir.  

1987 ylında mesire yeri olarak tescil edilmiş olan ve sahip olduğu peyzaj güzellikleri yanında bu güzelliklerinden rekreatif anlamda faydanılmasına olanak veren günibirlik tesislerin yer aldığı Akliman Mesire yeri ve Tabiat parkı bir başka cazibe noktasıdır.

Bu  mevki aynı zamanda; arkeolojik döneme tarihlendirilen liman içindeki keramik parçaları ile eski denizcilerin mezarlarının,  resmi kaynaklara dayanmamakla birlikte yöre halkı tarafından fosil kalıntısı olduğu belirtilen deniz kıyısındaki buluntuların ve Amazon Kadınlarının yıkandığı alan olarak inanılan kadınlar hamamı’nın yer aldığı kültürel kaynak değerleri açısından  da zengin bir alandır.

Hamsilos Mevkii ise İskandinavya’daki fiyortlara benzediğinden yola çıkarak bir çok yayında fiyort olduğu belirtilen bir doğal liman olan Hamsilos limanı ve yakın çevresini kapsamaktadır. Hamsilos fiyortu olarak anılan bu oluşum, ziyaretçilerine; deniz, koy, ve yeşil’in bir arda yer aldığı eşsiz ve doyumsuz bir görsel peyzaj zenginliği sunmaktadır.